Γλέντι α λα… «αιγυπτιώτικα» και στην Αδελαΐδα της Νοτίου Αυστραλίας (ΦΩΤΟ)
![](https://pyramisnews.gr/wp-content/uploads/2013/11/greek-egyptians-of-south-australia-091-564x374.jpg)
Τελικά, όπου και αν βρεθούν οι Αιγυπτιώτες, όπου γης, δεν παύουν να σκέπτονται και να συλλογίζονται… αιγυπτιώτικα. Να χορεύουν ελληνικά και να γεύονται τους ελληνικούς και αιγυπτιακούς μεζέδες… Όλοι μαζί, οι γεροντότεροι με τους νεώτερους, στέλνοντας χαιρετισμούς στην δεύτερη πατρίδα τους, την Χώρα του Νείλου, από την τρίτη τους πατρίδα, την Αυστραλία…
Απόδειξη, η εκδήλωση των Αιγυπτιωτών της Αδελαΐδας στην Νότιο Αυστραλία, που πραγματοποιήθηκε στο Κέσγουικ της Αδελαΐδας, την Κυριακή 3 Νοεμβρίου.
Στην περιοχή, λειτουργεί από τον Ιούνιο του 1951, ο Σύνδεσμος Ελλήνων Αιγύπτου και Μέσης Ανατολής Νοτίου Αυστραλίας, από τους πρώτους Αιγυπτιώτες μετανάστες που έφτασαν στην περιοχή.
Όπως μάς ενημερώνουν, οι περισσότεροι προήλθαν από την Αλεξάνδρεια της Αιγύπτου, αλλά σύντομα, μέσα στην δεκαετία του 1950 και του 1960, κατέφθασαν και από άλλες πόλεις της Χώρας του Νείλου.
Σήμερα ο δραστήριος αιγυπτιώτικος Σύνδεσμος έχει ιδιόκτητο εντευκτήριο με μεγάλη αίθουσα για διαλέξεις, χορούς και διάφορες εκδηλώσεις, βιβλιοθήκη και διάφορα δωμάτια ως γραφεία.
Βρίσκεται στο 56,Richmond Road, Keswick. South Australia, 5035.
Τα 120 τακτικά μέλη του Συνδέσμου με τις οικογένειες τους και φίλους τους απολαμβάνουν τις διάφορες εκδηλώσεις που συμπεριλαμβάνουν εβδομαδιαία μεσημεριανά γεύματα και Αιγυπτιακές βραδιές με ανάλογα φαγητά και πλούσια Αιγυπτιακά γλυκά που με μεγάλη φροντίδα ετοιμάζουν ακούραστα το ενδεκαμελές Διοικητικό Συμβούλιο και οι Κυρίες μέλη του Συνδέσμου.
Πρόεδρος είναι η κα Ελευθερία Μπακάλογλου, ακολουθώντας το παράδειγμα του πατέρα της που είναι ένας εκ των ιδρυτών του Συνδέσμου. Γραμματέας του Συνδέσμου είναι η κα Ευαγγελία Κεφαλάκη, υπεύθυνη και για την πληροφόρηση των Μελών και φίλων του Συνδέσμου.
Τις φωτογραφίες που ακολουθούν, τις αντλήσαμε από την επίσημη ιστοσελίδα του αιγυπτιώτικου Συνδέσμου στη νότια Αυστραλία, Αδελαΐδα, που διατηρούν στο facebook.
Σχολιάστε