Νέος Πρόεδρος της Ειδικής Μόνιμης Επιτροπής Ελληνισμού της Διασποράς εξελέγη ο βουλευτής της Ν.Δ. Σάββας Αναστασιάδης
![](https://pyramisnews.gr/wp-content/uploads/2013/12/anastasiadis-e1391584876574.jpg)
Ο βουλευτής της Νέας Δημοκρατίας (Β΄ Θεσσαλονίκης) κ. Σάββας Αναστασιάδης εξελέγη την Πέμπτη 11 Δεκεμβρίου νέος Πρόεδρος της Ειδικής Μόνιμης Επιτροπής Ελληνισμού της Διασποράς, κατά την συνεδρίασή της, με θέμα ημερήσιας διάταξης την εκλογή Προεδρείου.
Η δράση της Επιτροπής αποσκοπεί στη διατήρηση και ενδυνάμωση των σχέσεων του ελληνικού λαού και του Ελληνικού Κοινοβουλίου με τον απανταχού Ελληνισμό, στο συντονισμό της δράσης του κοινοβουλίου με το ΣΑΕ, στην προώθηση της επίλυσης των προβλημάτων των απόδημων Ελλήνων, σε θέματα επικοινωνίας και προβολής των ελληνικών θέσεων στο Εξωτερικό κ. α.
Α΄Αντιπρόεδρος της Επιτροπής εξελέγη ο βουλευτής του ΣΥΡΙΖΑ κ. Δημήτριος Τσουκαλάς.
Β΄Αντιπρόεδρος ο βουλευτής του ΠΑΟΚ Πύρρος Δήμας.
Γραμματέας εξελέγη από το Κόμμα των Ανεξαρτήτων Ελλήνων ο Τέρενς Κουΐκ.
Να σημειωθεί ότι ο κ. Αναστασιάδης εξελέγη, αφού ο προηγούμενος Πρόεδρος της Επιτροπής κ. Άδωνις Γεωργιάδης υπουργοποιήθηκε.
Η εξέλιξη αυτή μπορεί να σημάνει έτσι την επανεκκίνηση της λειτουργίας της Επιτροπής που αδράνησε για κάμποσο καιρό και σίγουρα κρίνεται θετική από αυτήν την εξέλιξη.
Σχολιάστε