Τσικνοπέμπτη στο ελληνικό Κάιρο (ΦΩΤΟ)
![](https://pyramisnews.gr/wp-content/uploads/2014/02/20140220_194500.jpg)
Αξέχαστη θα μείνει στα μικρά αιγυπτιωτόπουλα, και στους προσκόπους Καΐρου, η φετινή Τσικνοπέμπτη, όπου το γλέντησαν με την καρδιά τους, στο Ελληνικό Προσκοπείο, στον περίβολο του Κοινοτικού Ιερού Ναού Κωνσταντίνου και Ελένης.
Τα παιδιά ξεσάλωσαν με χορούς, παιγνίδια, επιδείξεις από ταχυδακτυλουργούς, ζογκλέρ, και μία μεγάλη σκηνή, που θύμιζε ένα πραγματικό λούνα-παρκ μίας παλαιότερης εποχής που όλοι νοσταλγούμε και αγαπήσαμε: με τα πολύχρωμα λαμπιόνια, με τους μασκοφερεμένους επικεφαλής των προσκοπικών τμημάτων να καλούν όλο τον κόσμο να συμμετάσχει στις διάφορες δοκιμασίες, όπου οι μικροί απέδειξαν ότι δεν υπολείπονται από τους μεγάλους σε τίποτε, σε αντίληψη και επιτυχία στα διάφορα παιγχνίδια.
Για να μην το κρύψομεν άλλωστε, και οι μεγάλοι γίνανε μικροί, στην παραδοσιακή αυτή καϊρινή Τσικνοπέμπτη, όπου σχεδόν τα πάντα – και αυτό είναι αλήθεια, το επιβεβαιώσαμε με ρεπορτάζ – τα οργανώσανε τα παιδιά, με τους μεγάλους να καμαρώνουν από μακριά…
Βέβαια, ήταν εκεί και ο μεγάλος αρχηγός, ο οποίος έφτασε στο Κάιρο για λίγες ημέρες, ο καϊρινός Περιφερειακός Έφορος Αποδήμων Προσκόπων κ. Γιάννης Μελαχροινούδης, και στο πλευρό του, ο Αναπληρωτής Περιφερειακός κ. Αλέκος Καζαμίας.
Αλλά και οι δυο τους είχαν αφήσει την πρωτοβουλία στους μικρότερους, οι οποίοι πραγματικά μάς εξέπληξαν με το έργο τους: άλλοι με την προετοιμασία των φαγητών, άλλοι με τα διάφορα παιγχνίδια, άλλοι με την υποδοχή, όλοι βοήθησαν για μία αξέχαστη βραδιά.
Την ιδιαίτερα πετυχημένη προσκοπική εορταστική εκδήλωση τίμησαν με την παρουσία τους ο Γενικός Πρόξενος της Ελλάδας στο Κάιρο κ. Ιωάννης Χατζαντωνάκης, η Πολιτιστική Σύμβουλος της Ελληνικής Πρεσβείας κα Μαριλένα Γρίβα, η Κοινοτική Επίτροπος Καΐρου και Προϊσταμένη Εφορείας Νεολαίας της Ελληνικής Κοινότητας Καΐρου κα Σούλα Σκουφαρίδου, δάσκαλοι, καθηγητές και πολύς κόσμος.
Αξίζουν λίγες ακόμη φωτογραφίες από τη μοναδική αυτή ημέρα:
Η ΤΣΙΚΝΟΠΕΜΠΤΗ ΣΤΗΝ ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΣΤΕΓΗ ΗΛΙΟΥΠΟΛΕΩΣ
Και στην Ελληνική Στέγη Ηλιουπόλεως τίμησαν την παραδοσιακή ημέρα, χωρίς όμως μουσική, λόγω του πένθους από τον πρόσφατο χαμό του Προέδρου τους, αξέχαστου Γιώργου Χαλκιά.
Όμως, ο κόσμος ήταν πολύς και τα εδέσματα επίσης πεντανόστιμα, με τον κόσμο να εκφράζει την ικανοποίησή του, για την εξίσου ωραία βραδιά, για την οποία φρόντισε όσο μπορούσε (και με μεγάλη επιτυχία) εκ μέρους του ΔΣ της Στέγης ο κ. Μιχάλης Γκρουνστέιν…
Και του χρόνου!
Σχολιάστε