Νέα σημαντική αισθητική παρέμβαση, άλλαξε άρδην την εικόνα του Ελληνικού Προσκοπείου στο Κάιρο, με την οικονομική στήριξη της Ελληνικής Κοινότητας.
![](https://pyramisnews.gr/wp-content/uploads/2013/10/proskopeio-2-653x374.jpg)
Με την συμπαράσταση της Ελληνικής Κοινότητας Καΐρου (ΕΚΚ), ο χώρος δίπλα από τον μεγαλοπρεπή ναό του Αγίου Κωνσταντίνου, στο κέντρο της αιγυπτιακής πρωτεύουσας, άλλαξε τελείως, δημιοργώντας μία ευχάριστη έκπληξη σε όσους το επισκέφθηκαν, όπως το περασμένο Σάββατο βράδυ, στον αγιασμό για την νέα προσκοπική χρονιά 2013-2014, που πραγματοποιήθηκε παρουσία του Έλληνα Πρέσβη κ. Χριστόδουλου Λάζαρη.
Εντυπωσιακή η εικόνα με το νέο γρασίδι, ανακαινισμένα όλα τα κτίρια, σχεδόν… πανέτοιμο το νέο Προσκοπικό Μουσείο…
Η Κοινοτική Επίτροπος Καΐρου κα Σούλα Σκουφαρίδου που εκπροσώπησε την Ελληνική Κοινότητα Καΐρου στην παραπάνω εκδήλωση, μάς δήλωσε ότι «το καλοκαίρι που μάς πέρασε, έγιναν εργασίες στον χώρο του Προσκοπείου, το κόστος των οποίων έφτασε τις 150.000 λίρες Αιγύπτου (περίπου 15.000 ευρώ), όπου ανακαινίσθηκαν τα αποδυτήρια, οι πόρτες, τα παράθυρα αλλά και η εσωτερική και εξωτερική όψη των κτιρίων».
Να σημειωθεί ότι από τις αρχές του έτους, η ΕΚΚ επιχορήγησε το Προσκοπείο στο Κάιρο συνολικά με το ποσό των 225.000 λιρών Αιγύπτου (περίπου 23.000 ευρώ), μέσα από τα προγράμματα της Εφορείας Νεολαίας της ΕΚΚ.
Τέλος, παρουσία των διπλωματικών, προεξενικών και παροιακιακών αρχών, ο Περιφεραιακός Έφορος Αλέκος Καζαμίας ευχαρίστησε θερμά την Ελληνική Κοινότητα Καΐρου για ό,τι προσφέρει για το Προσκοπείο.
Να σημειωθεί ότι φέτος το Ελληνικό Προσκοπείο Καΐρου συμπληρώνει έναν αιώνα ζωής.
Σχολιάστε