Οι Αιγυπτιώτες της Κρήτης εύχονται «Χρόνια πολλά» στον εορτάζοντα (και Κρητικό) Πατριάρχη Αλεξανδρείας, Θεόδωρο Β΄
![](https://pyramisnews.gr/wp-content/uploads/2014/02/kriti-banner.jpg)
Τις θερμές τους ευχές για τα Σεπτά Του Ονομαστήρια στέλνουν από την Κρήτη στον Μακαριώτατο Πατριάρχη Αλεξανδρείας και πάσης Αφρικής (καταγόμενο από το Ηράκλειο) κ.κ. Θεόδωρο Β΄, οι Αιγυπτιώτες της Λεβεντογέννας Κρήτης.
«Το Διοικητικό Συμβούλιο του Παγκρητίου Συλλόγου Ελλήνων Αιγυπτιωτών και Φίλων, σάς στέλνουμε τις θερμότερες ευχές μας επί την Ονομαστική σας Εορτή», τονίζουν στην επιστολή τους.
Και συνεχίζουν:
«Μακαριώτατε, οι Κρήτες Αιγυπτιώτες είναι στο πλευρό του Κρητικού Πατριάρχη και προσεύχονται ο Πανάγαθος Θεός να σας έχει υπό την Σκέπη του και να οδηγεί τα βήματα σας στο Θεάρεστο Έργο.
Εις έτη πολλά, Μακαριώτατε!
Για το Διοικητικό Συμβούλιο
Ο Πρόεδρος
Δρ.Ηλίας Α. Παυλούσης
Επίτιμος Σχολικός Σύμβουλος
Πρόεδρος Παγκρήτιου Συλλόγου
Ελλήνων Αιγυπτιωτών & Φίλων»
Σχολιάστε