Οι Αιγυπτιώτες της λεβεντογέννας Κρήτης, έκοψαν την πρωτοχρονιάτικη πίτα τους
![](https://pyramisnews.gr/wp-content/uploads/2014/01/kriti-egy.jpg)
Σε μία αίθουσα κεντρικού ξενοδοχείου, όπου πρωτοστατούσε η ελληνική και η αιγυπτιακή σημαία, το Σάββατο 18 Ιανουαρίου, ο Παγκρήτιος Σύλλογος Ελλήνων Αιγυπτιωτών και Φίλων έκοψε την πρωτοχρονιάτικη πίτα του, στην Αλικαρνασσό.
Η κοπή της πίτας έγινε παρουσία των μελών, πολλών φίλων και υποστηρικτών του Συλλόγου.
Ο Πρόεδρος των Αιγυπτιωτών της Κρήτης Δρ. Ηλίας Παυλούσης, Επίτιμος Σχολικός Σύμβουλος, κόβοντας την πίτα βοηθούμενος από τον καθηγητή του Πανεπιστημίου Κρήτης κ.Καλλία Κωνσταντίνο, ευχήθηκε αίσιον το νέο έτος 2014, υγεία, χαρά και δύναμη σε όλα τα παρευρισκόμενα μέλη και φίλους του συλλόγου.
Το φλουρί της πίτας έπεσε στον Ταμία του Συλλόγου και το έπαθλο ήταν μια δωροεπιταγή 100€ ευγενώς προσφερθείσα από τον Αντιπρόεδρο του συλλόγου κ. Συφρή Γεώργιο.
Την κοπή της πίτας ετίμησαν με την παρουσία τους ο Δήμαρχος Χερσονήσου κ.Ζαχαρίας Δοξαστάκης, οι Αντιδήμαρχοι Ηρακλείου, κ. Σισαμάκης Ευάγγελος και Γιαλιτάκης Νικόλαος, κληρικοί, πανεπιστημιακοί, επιχειρηματίες και πολύς κόσμος.
Σχολιάστε