Τη νέα του δισκογραφική δουλειά «Εδώ Αλεξάνδρεια» παρουσιάζει στις 9 Δεκεμβρίου στον ΣΑΕ ο Αιγυπτιώτης Νικήτας Βοστάνης
![](https://pyramisnews.gr/wp-content/uploads/2013/12/bostanis.jpg)
Ένας εμπνευσμένος Αλεξανδρινός καλλιτέχνης, ο Νικήτας Βοστάνης, αναδεικνύει τις ρίζες του, τον τόπο όπου γεννήθηκε.
Την ερχόμενη Δευτέρα, 9 Δεκεμβρίου, ο Αιγυπτιώτης ταλαντούχος μουσικοσυνθέτης παρουσιάζει την καινούργια δισκογραφική του δουλειά, που ήδη έχει σαγηνέψει το αθηναϊκό κοινό.
Πρόκειται για το νέο CD του Νικήτα Βοστάνη με τον τίτλο «Εδώ Αλεξάνδρεια», μία μουσική έμπνευση που πηγάζει από την Αλεξάνδρεια, τον τόπο καταγωγής του συνθέτη. Αφορμή για την συνεργασία με τον πάντα εμπνευσμένο Μιχάλη Μπουρμπούλη, την δημιουργική παρέα από τέσσερεις νέες στιχουργούς (Αμαλία Μπορτσοβίτου, Ελένη Νανοπούλου, Μίρκα Παπαδημητρίου, Χαρά Ρίζου) που κάνουν την πρώτη τους εμφάνιση σε αυτό το κύκλο τραγουδιών καθώς και τον συγγραφέα Δημήτρη Στεφανάκη που το βραβευμένο βιβλίο του Μέρες Αλεξάνδρειας στάθηκε αφορμή για την φιλία και την συνεργασία του με τον Νικήτα Βοστάνη.
«Εδώ Αλεξάνδρεια» λοιπόν, ο τίτλος του ολοκληρωμένου κύκλου τραγουδιών που ερμηνεύουν φωνές από την παλιά αλλά και την νεότερη γενιά του κλασσικού και διαχρονικού ελληνικού τραγουδιού: Μανώλης Μητσιάς, Αρετή Κετιμέ, Μπάμπης Τσέρτος, Μαρίνα Μανωλάκου, Λάκης Χαλκιάς, Μαρία Σπυροπούλου, Αλέξανδρος Χατζής και Γιώργος Αιγιώτης. Ακούσματα και ρυθμοί γεφυρώνουν τις μουσικές της ανατολικής μεσογείου με το σύγχρονο ελληνικό τραγούδι. Ενορχηστρώσεις σε τρείς ηχητικούς άξονες αιγυπτιακό, ελληνικό και ευρωπαϊκό, με ουσιαστική συμμετοχή όλων των μουσικών και του ενορχηστρωτή Ματί Παλαιολόγου.
Στην εκδήλωση πραγματοποιείται στα πλαίσια των εορτασμών για τα 80 χρόνια από την ίδρυση του Συνδέσμου Αιγυπτιωτών Ελλάδος και την οποία παρουσιάζει η κα Κική Βλαχάκη – Δημητρίου, θα συμμετέχουν επώνυμοι τραγουδιστές και πολυμελές συγκρότημα.
Σχολιάστε