Μήνυμα του Προέδρου του ΕΝΟΚ Γ. Χαγιάτ προς τα μέλη του Συλλόγου, με αφορμή τις εκλογές στον ΕΝΟΚ, στις 24.11.2017 (ΒΙΝΤΕΟ)
![](https://pyramisnews.gr/wp-content/uploads/2017/11/giorgos-xagiat.jpg)
Το νέο του Διοικητικό Συμβούλιο καλείται να ψηφίσει το σώμα του Ελληνικού Ναυτικού Ομίλου, για την περίοδο 2018 – 2021, σύμφωνα με τα όσα ορίζει ο νέος αιγυπτιακό νόμος 71/2017.
Η εκλογική διαδικασία θα διαρκέσει δώδεκα ώρες και θα κρατήσει από τις 9 το πρωί της Παρασκευής 24 Νοεμβρίου μέχρι τις 9 το βράδυ, και τα αποτελέσματα αναμένεται να ανακοινωθούν αμέσως μετά.
Σε βιντεοσκοπημένο μήνυμά του, ο Πρόεδρος του ιστορικού αθλητικού σωματείου Γιώργος Χαγιάτ τονίζει:
Σύμφωνα με ανακοίνωση του ιστορικού αθλητικού μας σωματείου, το εκλογικό σώμα θα είναι αυτό που θα καθορίσει το σχήμα του νέου ΔΕ, αν θα απαρτίζεται τελικά από 7 ή 9 μέλη.
Να σημειωθεί ότι για να εγκριθεί η εκλογή τόσο των υποψηφίων Μελών του Προεδρείου όσο και το αν το Συμβούλιο θα απαρτάιζεται από 7 ή 9 Μέλη, θα πρέπει να το εγκρίνει και να το ψηφίσει τουλάχιστον το 20% του εκλογικού δώματος, δηλαδή τουλάχιστον 51 ή 52 μέλη (καθώς τα τακτικά μέλη του ΕΝΟΚ είναι 252).
Σύμφωνα με τα ισχύοντα του νέου νόμου του αιγυπτιακού κράτους, το εκλογικό σώμα θα εγκρίνει το Προεδρείο ως εξής:
Πρόεδρος: Γεώργιος Χαγιάτ
Αντιπρόεδρος: Γεώργιος Ρεκτσίνης
Ταμίας: Άγγελος Αθανασούλης
Οι υποψηφιότητες που τέθηκαν είναι οι εξής:
Για μέλη άνω των 35 ετών, τα παρακάτω μέλη:
Βασιλική Πολίτη
Νικόλας Βαδής
Απόστολος Γυφτογεωργίου
Στέλιος Χαλκιάς
Σαμίρ Χαλίλ Γεώργιος
Για τα Μέλη κάτω των 35 ετών:
Η Αγγελική Ρεκτσίνη
Καλή επιτυχία σε όλους τους υποψηφίους!
Σχολιάστε